Ortorexie aneb když tě zdravý životní styl pomalu ničí a zabíjí

Strava
Přidáno 5. březen 2017, 10:03, autor: Simon K.

Znáš ve svém okolí lidi, u kterých se ti zdá, že jim trošku z toho zdravého stravování hrabe? Možná jde o vážnější věc, než si vůbec můžeš myslet. Orto (přímo, správně), rexie (apetit – chuť k jídlu). Celkem tedy ortorexie. Jedno slovo, které dokáže způsobit řadu problémů. Ortorexie je popisována jako patologická posedlost zdravým jídlem, které neobsahuje pesticidy, herbicidy, konzervační látky a umělé přísady. Je to strach sníst cokoliv, co není „čisté“, tedy „clean“, jak se už i u nás zdomácnělo. Na rozdíl od anorexie zde lidem nejde až tak o hubnutí, spíše se zde řeší pohled na konzumaci potravin a celkový životní styl. Nicméně, militantní dodržování takového stravování může mít negativní sociální dopady a po čase se mohou začít vyvíjet různé nutriční nedostatky vedoucí ke zdravotním problémům. Příběhy a fakta níže jsou k zamyšlení a člověk při jejich čtení nerozumí, kam to celé „zdravé stravování“ může někoho zavést.

 

Ortorexie aneb když tě zdravý životní styl pomalu ničí a zabíjí

 

Abychom podpořili tento koncept, můžeme si uvést případovou studii 28leté, 1,59 metru vysoké ženy hospitalizované kvůli malnutrici (to je vlastně jakási odchylka od normálního stavu výživy, která vzniká kvůli nedostatku příjmu živin). Její hmotnost? 27 kg. Ne, to není překlep. Ve věku 14 let měla intenzivní akné, které se žádnými metodami nepodařilo zlepšit. A tak šla k bylinkáři, který jí doporučil vyhodit ze stravy všechny tuky (opravdu úžasná rada ...). Ve věku 16 let omezovala různé druhy jídel, až se z ní jako 18leté stala laktoovovegetariánka. Když měla 24, ze stravy odstranila i vejce a mléčné produkty. Její hmotnost se již pohybovala na 43 kilogramech. To se jí však stále nezdálo, až se stala raw vegetariánkou. Její menstruační cyklus se zastavil, její stav se postupně zhoršoval, až byla nakonec hospitalizována.

 

Praktický lékař Steven Bratman začal termín ortorexie používat v roce 1997 a přidal k němu příponu nervosa. Steven definuje ortorexii jako „fixaci na správné jezení“. Kromě toho dodává, že některé lidi můžeme klidně označit jako takové „narkomanů na zdravá jídla“. Jednoduše, v některých případech to přesahuje všechny hranice a jejich posedlost zdravým jídlem může negativně ovlivnit ostatní aktivity, zájmy, dokonce i vztahy a v konečném důsledku může být tento stav i fyzicky nebezpečný, protože v úvahu připadá anorexie či bulimie. Ve výzkumu na vzorku 994 lidí se udělal závěr, že ortorexie má patologické postoje a může podléhat obsedantně-kompulzivním symptomům. O ortorexii se však stále vedou debaty a některé názory jsou sporné. Například, Kummer a spol., Kteří se rovněž zabývali ortorexií, uvedli, že nejde o nic přímo vědecky podložitelného, ale spíše výmysl masmédií. Nuže, na ten „výmysl“ se podíváme v příbězích o kousek níže. V této studii, která sice měla jistá omezení, částečně potvrdili, že ortorexie se jeví jako častá porucha potravy, a to hlavně pro ženy, které dennodenně přemýšlejí nad „zdravou a tou správnou“ stravou. To se v konečném důsledku může přetavit v poruchy příjmu potravy obecně.

 

Ortorexie aneb když tě zdravý životní styl pomalu ničí a zabíjí

 

Nebyl to však jen Dr. Bratman, díky kterému se tento pojem dostal do světa. Může za to i 25letá blogerka Jordan. Ta však netušila, kam ji to celé dostane. Jordan byla raw veganka, která si svou fanouškovskou základnu tvořenou desetitisíci lidmi vybudovala díky opěvování zdravého životního stylu a veganské stravy. Považovala ji za všelék a nejlepší možný způsob stravování. Doufala, že je to správná cesta, jak se vypořádat s jejími častými žaludečními problémy. Společně s takovými řečmi a krásnými fotkami tvořenými zelenými smoothies z kapusty, špenátu a chia semínek si budovala základnu fanoušků a dařilo se jí to. A když máte desetitisíce followerů, víte, co se stane, že? Oslovila ji veganská firma, která jí nabídla extrémně drahé detox produkty zdarma. Jordan se tedy začala detoxikovat alespoň třikrát týdně. Vždy, když detox ukončila a dala si plnohodnotné (ehm, ehm...) jídlo, její žaludeční potíže se vrátily a vrátily se vždy o něco nepříjemněji. Myslela si, že detoxy jsou cesta a měla by je dělat pravidelněji. Naskočila na kolotoč, ve kterém byly detoxy, hlad, emocionální jedení, pocit provinilosti a znovu detoxy. Jordan měla stále klapky na očích a místo toho, aby uhnula od veganství a zkusila něco jiného, aby se dala dohromady, začala z její veganské stravy vyhazovat další potraviny, které nebyly podle ní až tak zdravé a trpěla úzkostí při pojídání jídel.

 

Její fixace jen na pár potravin již byla v takovém stádiu, že svým followerům řekla jedno: „Trpím ortorexií a potřebuji pomoc.“ Když však takovou větu vypustila do světa, okamžitě se jí začaly ozývat desítky lidí s podobným problémem. Když se toho chytila ještě i jiná média, nastal pořádný boom a Jordan mluví o zprávách, jejichž počet přesahoval deset tisíc. 

 

Nutriční terapeutka Dr. Karin Kratina se specializuje na léčení poruch příjmu potravy již 30 let a sama říká: „Jako nutriční terapeutka vidím exponenciální nárůst pacientů s ortorexií. Každý týden mám alespoň jednoho člověka s těmito symptomy. Je to vážný problém. Podle mě není špatné být vegetariánem či veganem, ale problém je, že lidé moralizují jedení, hmotnost, jídlo a cvičení.

 

Ortorexie aneb když tě zdravý životní styl pomalu ničí a zabíjí

 

Další blogerka, veganka Ella, jejíž Instagram se pyšní více než milionem followerů, nám všem nabízí myšlenku, že díky zdravému stravování se budeme cítit super. Při tomto tvrzení bych nebyl proti, protože zde taková spojitost jistě je, ale zároveň jsou zde lidé, kteří to celé vezmou doslovně, 4x nafouknou a z hashtagu #eatclean si udělají obraz nad postel. Krásné barevné fotografie chutného špenáto-okurko-zelného šejku možná vypadají dobře na monitoru, ale mnozí padnou do pasti a berou extrémní omezování se na zdravou stravu do hrsti a jídlo je odpověď na všechno. Tedy, zdravé jídlo, samozřejmě. Jsou to otroci jídla, mnohdy emocionálně i fyzicky vyčerpaní. Jejich život žijí často jen na sociálních sítích a sami sebe se snaží přesvědčit, že dva kusy mrkve se sójovým chlebem jsou tak úžasným a zdravým jídlem. Všichni dobře víme, jací jsou lidé. „A... ale... vždyť ona takové věci pije a vypadá úžasně“, a tak začnou pít zelené smoothies, přidávat je na Instagram a levá polovina mozku křičí hlad, přičemž práva polovina vymýšlí fit hashtag na Instagram.

 

Ortorexie aneb když tě zdravý životní styl pomalu ničí a zabíjí

 

Dalším pěkným smutným příkladem je i Kaila. Ortorexií trpěla 10 let, ale nikdo jí reálně nedokázal pomoci a společnosti ji odbíjely, protože netrpěla příznaky anorexie a něco takového jako ortorexie na oficiálním seznamu není. Kaila jedla tak zdravě a omezeně, až byla velmi nemocná. A jako bonus ztratila menstruační cyklus. To by bylo ještě v pořádku (ne, nebylo), ale Kaila se musela potýkat i s několika záchvaty deprese a cizí jí nebyly ani sebevražedné myšlenky. Po mnoha letech utrpení se dostala k Dr. Bratmanovi a objevila pojem ortorexie. A to jí pomohlo. Zjistila, že tudy cesta nevede a že je potřeba změnit své smýšlení a postoj ke stravě.

 

Podobný případ se stal i v roce 2013. Další fanynka zdravého životního stylu chtěla zhubnout 5 kilo, objevila Paleo stravování a doufala, že to je ta správná cesta, která jí pomůže zhubnout a ještě k tomu bude čerpat všude psané výhody z tohoto stylu stravování. Nepomohla. Sice zhubla, ale Paleo životní styl se rázem přetransformoval na posedlost jídlem a konzumovala pouze zeleninu, kokosový olej a chudé maso. Lidé, kteří ji dlouho neviděli, jí začaly házet komplimenty, jak skvěle vypadá. Těch komplimentů začalo být více a byla na nich doslova závislá. Bála se jakéhokoliv jiného jídla a začala se vymlouvat, když ji spolubydlící volali na čínu. „Jsi blázen, jedna Wonton polévka tě nezabije,“ říkali jí... Co však nevěděli, je, že taková polévka obsahovala i ďábla s názvem pšenice. No a shánět exorcisty asi nikdo nechtěl, proto vždy podobné pozvání odmítla. Vyčerpaná pod tíhou svého vlastního šílenství měla záchvaty úzkosti a nakonec se šla léčit. Terapeut jí diagnostikoval OCD, ale ona pokračovala striktní Paleo stravou, komplimenty ji zahřívaly u srdíčka a neustále měla záchvaty úzkosti.

 

Vidíte, že posedlost zdravou stravou je zde mezi námi a trpí tím mnozí lidé, ať už jsou to muži, ale především ženy. Už se ani nedivíme, když v rámci našeho Fitcult Coaching dostáváme v objednávce v mnoha případech dodatek, že ona má takový a onaký zdravotní problém a také se nedivíme, když je překvapená, že do stravy dokážeme zakomponovat téměř cokoliv, samozřejmě v rámci možností a cílů. Myslím si, že ortorexií trpí i někteří tvoji kamarádi, protože je stále mnoho lidí, kteří se na celodenní výlet s partou nevydají, protože jejich kulturistická tilapie na vodě bez soli s brokolicí každých 90 minut má přednost. Lidé, pochopte alespoň základy výživy a vězte, že kuřecí se zeleninou není jediná cesta. A správně by daná věta byla i bez toho slova jediná. Jsme lidé a zdravý životní styl by mělo být něco, co nás dělá šťastnými a ne, že se z nás stanou hloupí otroci jídla.

 

Baví tě články na Fitcultu a chceš vědět, proč využít i náš Online Coaching resp. poradenství? 10 důvodů najdeš v tomto článku a zjistíš, že možná toto je pro tebe ta správná spolupráce, kterou hledáš a potřebuješ. Pokud chceš, můžeš se stát i Premium uživatelem, podpořit naši práci a získat ještě více faktů a zajímavostí.
Pokud se ti článek líbí, podpoř ho:
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
12 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
radiographer5. březen 2017, 22:11

Super článok :) Musím povedať, že aj ja som si niečím podobným prešla, hoci bolo to (chvalabohu) krátke pobláznenie, že som sa rozhodla jesť zdravo. Ja som už v tej dobe jedla zdravo, ale mala som pocit, že stále robím niečo zle, tak som vylúčila všetky mliečne výrobky, potom som vylúčila vajcia, potom som nakoniec jedla už len ovocie, zeleninu a mäso. Nakoniec som vylúčila ovocie (lebo sacharidy, ktoré boli pre mňa nočná mora), a nakoniec šlo preč aj mäso. A keď už mi začali úplne extrémne padať vlasy a lámať sa nechty, nehovoriac o tom, že som bola brutálne podráždená a nedalo sa so mnou žiť, som sa nakoniec spamätala, resp. dala som na reči ľudí, lebo aj rodičia aj iní mi hovorili, že som šialená, mali teda pravdu, ktorú som akceptovala a začala som sa vzdelávať v tejto oblasti, veľa som prečítala, už viem, že to bola hlúposť, ale človek sa poučí. Nemala som ortorexiu, ale dnes majú na to aj veľký vyplyv média, najmä na ženy, lebo každá modelka propaguje to že "Jedzte iba šalát." a "Všetko iné je nezdravé". No neviem si predstaviť, ako niekto môže tak žiť 10 rokov.

25 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lukas Greg10. březen 2017, 1:40

Já byl dřív posedlý jezením zdravě, vážením každého gramu, a pak stejně jsem měl chutě a vybagroval ledničku, případně kupoval sladkého v 11 večer... To bylo před objevením flexibilního stravování, ale i také potom. Teď to nějak neřeším a jím jak chci. Už si věci, co sním, nepíšu do deníčku nějaký měsíc, a je mi fajn a bez stresu z toho či onoho jídla :D :)

3 Odpovědět · Nahlásit
László Csákó10. březen 2017, 13:18

Presne tým istým problémom som prešiel aj ja (dokonca aj mám), psychicky som bol úplne na dne, proste depka z neustáleho váženia, zapisovania, rátania kalórií a makronutrientov. Teraz nejaký ten čas tiež zanedbávam to zapisovanie, zjem na čo mám chuť, len si dávam pozor na to, aby v strave som mal furt dostatok bielkovín a zeleniny. Snažím sa žiť bez výčitiek, aj keď sa mi to niekedy nedarí, ale radšej pár kíl navyše, ako psychický (v mojom prípade aj fyzický) kolaps.

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Brutto13. březen 2017, 9:35

Takisto som dlhu dobu vazil jedlo, ale skor to bolo zamerane na ciel dostat sa a co najdlhsie vydrzat v nutricnej ketoze. Momentalne uz nic nevazim a nezapisujem aj ked uz v podstate viem takmer presne dohadnut, co kolko vazi. Viac, ako na kalorie, ci mnozstva makronutriendov si davam pozor na to, aby v prevaznej vacsine jedla boli zakladne suroviny a nie spracovane polotovary a vselijake synteticke latky. Ved od pociatku ludstva az po minle storocie ludia jedli vsetko len zo zakladnych surovin. Chemia v potravinarstve neexistovala, takze myslim, ze ju nepotrebujeme ani dnes.

-2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Nacchi スヴァタ チェコ15. říjen 2017, 22:58

Jako uprimne nejedu uplne fest na zdravou vyzivu. Ale uprimne proc bych mel jist modifikovane geneticky potrezviny ? Nebo aspartam aj chemie, ztuzovadla a konzervanty aj ?
Meli jste uz zmrzlinu bez chemie, proste z ovoce z domaci smetany ? nebo pravou svickovou neudelanou na praskach apod ? Ano dam si cistou zeleninu, ale pokudmozno bez chemie...
Ale uprimne vim ze dnes je chemie vsude, protoze vse je kontaminovane, takze neexistuje bio, ale to neznamena, ze se musim krmit zeleninou a ovocem vyhnene na chemii. To fakt ne.
Na ty vase chemicke blafy je dobrej kolega z prace.. cim levnejsi a osizene tim mu to vic chutna.. dle me je to des... Asi jako bezna rejze v sacku apod bez chuti vune apod., to si radeji priplatim a koupim si Better nebo goldenphoenix a vim, ze tu ryzi muzu jist s chuti samotnou neosolenou.
Takze prebiram a divam se, ale na druhou stranu pochutnavam si na kvalite... treba takove domaci kuratko ogrilovane do zlatova je neco uplne jineho a stavnateho nez ty z obchodu kurata co chutnaji jako z plastu.

0 Odpovědět · Nahlásit
Gabriela Hájková6. březen 2017, 12:39

Zajímavý článek, myslím, že by se hodilo i co nevynechávat, aby se tohle člověku stát, co by měl aspoň trochu konzumovat, aby k tomuto nedocházelo. Popřípadě jak to řídit, když člověk má nějaký jídelníček a jí zdravě.
A dotaz, když přes týden dodržuji jídelníček a v sobotu mám cheaday, i tak se t může stát?
Trochu tento článek totiž nepobírám, kdyby mi někdo s ním trochu poradil, budu moc vděčná :)

0 Odpovědět · Nahlásit
Simon Kopunec6. březen 2017, 13:15

Ak si prečítaš každý jeden z našich článkov o strave, podľa mňa budeš presne vedieť, čo jesť a ako jesť, aby k tomuto nedochádzalo :-) Je to ale na dlhšie, no keď začneš čítať a všetko dočítaš, určite sa ti mnoho vecí objasní. K tej druhej časti - ak máš nejaký "jedálniček" a každú sobotu potrebuješ mať cheatday, alebo ho to proste máš, lebo ti to niekto odporučil alebo je to moderné vo svete neznalých "fit" odborníkov, tak podľa mňa je niekde chyba. Často sa ľudia s podobnými zvykmi (víkendový cheatday aka prežieranie) točia v kruhu, ukracujú sa o svoj progres, ktorý môže byť oveľa lepší a väčšina z nich reálne nevie, prečo sa stravuje tak, ako sa stravuje a prečo konzumuje to, čo konzumuje. Je to však ťažká otázka, pretože jedálniček môže byť rôzny, môže mať pokojne extrémne zlé rozloženie makroživín a množstvo kalórií v rámci pracovného týždňa, no a prežieranie sa trans-tukmi v sobotu moc nevyrieši. V tom celom je potrebné mať prehľad a človek musí v prvom rade vedieť, čo robí, prečo má "cheat day" (je to hlúposť v podstate, keď tak, treba sa orientovať na refeed, o ktorom máme tiež článok, dokonca aj refeed potrebuje menej ľudí, ako si myslí), ako to robí, koľko príjma bielkovín, sacharidov, tukov a prečo. Preto aj v rámci nášho Online Coachingu učíme ľudí to, aby sa vedeli stravovať sami do konca života a aby nikdy nemuseli dodržiavať nejaký striktný jedálniček. My ho síce zväčša spravíme, pokojne aj 2 verzie, ale len ako koncept. Ako niečo, od čoho sa dá odraziť. Ak raz človek bude chápať pointu a bude vedieť, čo/ako/prečo/načo, život sa mu značne uľahčí :-)

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
snoopsumo15. březen 2017, 17:56

takze sa jedna v podstate o nedostatok kalori ?

-3 Odpovědět · Nahlásit
Simon Kopunec5. březen 2017, 18:40

Tak úplne nie. Aj keď má niekto dostatok kalórií (minimálne maintenance), ale čerpá ich IBA z kuraciny na vode, brokolice a možno ďalších 2-3 potravín, stále bude mať dosť značný nedostatok živín (primárne mikroživín)

10 Odpovědět · Nahlásit
avatar
adovilcek6. březen 2017, 19:29

Napríklad toto sem https://www.youtube.com/watch?v=grk-_083iBs , Potato only diet jeden celý rok za cieľom schudnúť. Pod dozorom doktorov samozrejme, žiaden problém s živinami, a chlapík samozrejme schudol. A zdravo :) . Dôvod ? Dostatok kalórií a človek sa zo zemiakov jednoducho nepreje, keďže potraviny s vysokým obsahom vlákniny (čož sú všetky whole food- plant based potraviny) nás zasýtia. Nie ako processed bullshity, ktorých človek nemá problem zjesť aj 2K kalórii na posedenie :).

-4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
adovilcek6. březen 2017, 19:25

Lenže to nieje tak úplne pravda. Povedzme, že máš k dispozícii iba ryžu, fazuľu a brokolicu. K tomu ti ako omáčka stačí hummus (alebo niečo iné na podobnej báze, kde máš omega 3 a 6 mastné kyseliny, napr. sezamova pasta s ľanovými semiačkami) a máš plný nutričný profil. Kľudne 3 krát do dňa. Po mnohé generácie ľudia žili z veľmi obmedzeného počtu surovín, napríklad farmári v Azii ktorí pestovali ryžu. A tí ľudia sa doživali 100 rokov pričom celý deň makali na poliach a ich jedlo pozostávalo z ryže, strukovín, zeleniny a ovocia (nie, žiadna extra diverzia, keďže na ulici nemali supermarket :) ). Ak sa pozrieš do histórie, tak ľudia z Okinawi žili na strave založenej z 70 a viac % na sladkých zemiakoch(ktoré same o sebe majú plný nutričný profil),ovocia a zeleniny, a približne 1% stravy tvorili ryby, ktoré konzumovali sviatočne. S obmedzeným počtom surovín na whole food-plant based strave mám skúsenosti, pričom žijem aktivný život a tak isto sa venujem aj cvičeniu, a krvné testy si robím každého pol roka, pričom je všetko samozrejme tip top. Beriem iba vitamín B12 :).

4 Odpovědět · Nahlásit
Kapitán Danka5. březen 2017, 18:25

Skorej by som povedala, ze clanok apeluje na psychicku stranku a potom jej dosledky, ktore sa odzrkadluju fyzicky.

15 Odpovědět · Nahlásit