Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

Posilování
Přidáno 2. duben 2014, 17:11, autor: Simon K.

Možná to je odvážné tvrzení, ale jeden z největších omylů při posilování je, že naše něžné polovičky by neměly zvedat těžké činky. Není neobvyklé, vidět ženy ve fitku zvedat nejlehčí jednoručky dělat množství kardia s odůvodněním, že prostě nechtějí mít takové svaly, jako chlapi. Proč? Jednoduchá odpověď - bylo jim řečeno, že zvedání těžkých vah je prostě pro muže a pokud to budou dělat také, budou vypadat jako oni. Takže pokud tak vypadat nechtějí, očividně musí dělat pravý opak, že? Ne!

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Zatím, co zvedání těžkého železa, zkombinované s vydatnou stravou je běžným receptem pro muže, aby vybudovali hmotu, stejná situace pro ženy neplatí. Důvodem jsou naše hormonální profily. Ženy vyprodukují jen nepatrný zlomek testosteronu oproti mužům. Zatím, co testosteron je základní determinant schopnosti růst - ve velikosti i na síle, nedává to smysl v případech, že někdo s mnohem nižšími úrovněmi testosteronu (ženy), dosáhne stejné velikosti jako někdo, kdo ho má mnohem více (muži) Samozřejmě se najdou ženy, které mají o něco více testosteronu než jiné, ale takových případů je nepatrné množství. Mnoho známých a uznávaných trenérů svým klientkám nasadilo silovou tréninkovou rutinu, některé dokonce zvedaly těžší váhy než někteří chlapi, ale ani jedna z nich nevypadala „mužsky - svalnatě“.

 

Ne, takto vypadat nebudete.

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

Problémem jsou dezinformace šíříce se všude okolo nás, které oddalují slečny od dosáhnutí jejich vysněné postavy. To je důvod, proč mnohé ženy zvedají nejlehčí, růžové činky v posilce, bez jakéhokoliv progresu, který by stál za to. Kdo je vlastně na vině? Jsou to někteří trenéři a lidé z fitness průmyslu, jejichž znalosti jsou slabé, ale největší vinu je třeba asi připsat fitness marketingu. Proč? Stačí si prohlédnout tyto obrázky.

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Skvělý marketing, zlé výsledky...

Čeho jste si všimli na těchto obrázcích? Fit žena s dobrou formou, držící těžké, ale skutečně těžkéééé jednoručky. A teď opravdu. Myslíte si, milé dívky, že tyto dětské váhy vás posunou k tvarované postavě snů? Myslím, že se shodneme, když řeknu, že tyto produkty jsou primárně určeny, aby naplnily někomu kapsy.

 

Tohle nech psíkovi

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

O co tu vlastně jde?

Je to jednoduché. Člověk je stvoření, které přitahují vizuály a každý marketér to ví. Proto je každá ta skvělá stránka nabízející nějaký produkt plná tzv. před a po obrázků. Pokud tedy vidíme nějakou znatelnou změnu, je to důkaz, že cokoliv daná firma nabízí, funguje (nebo také ne).

A i když se některé z nich zdají neuvěřitelné, čím více obrázků a změn vidíme, tím jsme více přesvědčeni o fungování daného produktu. Proto jsou všechny tyto stránky táááákto dlouhé.

Na prvním obrázku, který jsme si ukázali, můžeme vidět Jillian Michaels, držící mini jednoručky. Co tu máme? Celebrity faktor. Jillian je známá po celém světě jako trenérka, která trénuje hvězdy. Několikrát byla v různých TV show, a tak je v očích lidí někdo, kdo se MUSÍ jednoduše vyznat, že?

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

No, možná ano, možná ne. Soudit nejdu nikoho, ale vsadím se, že tyto dětské jednoručky nestály za formou Jillian a tréninky jejích klientů asi také nejsou založeny na nich. Problém však je ten, že to neovlivní lidi, kteří už mají něco nastudované a odcvičené, ale obyčejné (snad tento výraz neurazí) ženy, které chtějí jednoduše něco zhubnout, mít vyformovanou postavu a být o něco silnější. K těm se skutečnosti, kvalitní a pravdivé informace nedostanou a místo toho jsou obklopované dezinformacemi a žijí v domnění, že pohazováním jednoruček, které drží Jillian, dosáhnou postavy jako má ona.

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Když se v jednom z časopisů ptali Jennifer Aniston na její trénink, řekla: “And my Pilates instructor said if you don’t want to build muscle, wait about an hour to eat after you work out so your muscles are leaning as opposed to building.”

Nebudu to raději ani překládat, protože bych asi tento článek nedopsal bez újmy na zdraví. Nevím, kolik lidí sleduje Jennifer Aniston, ale postavu má dobrou, zmíněný magazín má několik tisícovek čtenářů, Jennifer několik milionů následovníků a co se stane? Miliony žen s neznalostí o trénincích a stravování bude považovat tento tip za důvěryhodný, přesný, správný a jedinečný. A to jsme jen u jedné herečky a jednoho tipu. Na většině titulků časopisů s nádhernou ženou a její výbornou postavou nejsou speciální 15minutové tréninky s 5kg jednoručkou. To není asi žádné tajemství.

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Ženy se bojí, že pokud budou zvedat těžší činky, stane se z nich ženská verze Schwarzeneggera a ztratí svou ženskost. No, milé dámy, pokud neplánujete brát anabolické steroidy, nikdy se to nestane.

Asi je zbytečné uvádět několik příkladů žen, které pravidelně cvičí dřepy, výpady, mrtvé tahy, různé tlakové cviky s olympijskou činkou, jednoručkami, shyby, bradla a množství jiných cviků a vedle toho jejich postava vypadá výborně a v žádném případě se z nich nestaly nabušené ženské.

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Co taková Sabína Pleváková? Fitness bere na 100%, soutěží, stravování má na úrovni a nemyslím si, že vypadá nějakým způsobem méně žensky a hnusně nabušené, jak někteří říkají. Jaké cviky a celkový trénink vám, ženám, doporučí? Pozorně čti tady! A to je dívka, která je pro fitness doslova zapálená. Z kontextu vytrhnu jen jednu část věty, která to pěkně definuje: „...nebojte sa naložiť si na činku.“

 

Ženy a cvičení: „Ale já nechci být taková svalnatá!“

 

Shout-out všem ženám, jejichž trénink nesestává z 8 sérií po 24 opakováních s nejlehčí váhou na mašině na adduktory/abduktory, následné hodině na běžícím pásu a závěrečným pohazováním s nejlehčími činkami v posilovně okořeněné díváním TV ve fitku, případně čtením časopisu během provádění cviku, nebo telefonováním během dělání sklapovaček či legpress (ano, s tímto vším jsem se už setkal). Osobně cením a myslím, že většina se se mnou shodne, když řeknu, že je hezké, pokud dívky cvičí, zajdou do posilovny, ale opravdu je někdy třeba zhodnotit tuto snahu objektivně. V žádném případě nechci, aby se tento článek některé z vás dotkl, ale naopak! Chci, abyste se nad svým tréninkem trošku zamyslely. Nebojte se vah, základních cviků, jednoruček a olympijské tyče. :-)

Pokud se ti článek líbí, podpoř ho: